Tarnowskie Towarzystwo Fotograficzne i Tarnowskie Centrum Kultury po czterykroć zapraszają na cztery wystawy, które zostaną otwarte w Galerii TCK, w jeden obfitujący w fotografię wieczór.
20 marca o godzinie 18:00 obędzie się wernisaż z udziałem autorek i autora czterech wystaw indywidualnych, które są wynikiem ogłoszonego przez TTF naboru na realizację wystaw, w listopadzie ubiegłego roku.
Tarnowskie Towarzystwo Fotograficzne ogłosiło, że zaprasza do zgłaszania pomysłów, w postaci materiału fotograficznego, na wystawy indywidualne, które wydrukuje i zaprezentuje w Tarnowie. Cztery spośród dziesięciu wybranych zostaną zaprezentowane w Tarnowskim Centrum Kultury, w Galerii TCK. Projekt jest realizowany w ramach Programu Grantowego Małopolskiego Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej – Subregion Tarnowski, przy wsparciu Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego.
Poniżej krótkie opisy poszczególnych wystaw i kilka słów o autorkach i autorze.
Tytuł wystawy: Boso po piasku
„Boso po piasku” to kolejne kroki, ale tak naprawdę pierwsza podróż autorki z aparatem. Prezentowane fotografie to efekt umieszczania w kadrze różnorodnych kształtów podczas nadmorskiego spaceru po Trójmieście.
Autorka: Maria Strzesak - Uczennica III LO w Tarnowie, absolwentka szkoły muzycznej I° w klasie trąbki. Miłośniczka muzyki i pasjonatka fotografii.
Tytuł wystawy: Child Inside
Fotografie pochodzą z osobistego projektu „Child Insid”’, w którym autor podąża za wewnętrznym dzieckiem poprzez jasne i ciemne emocje, świat z pogranicza realizmu i fikcji, prawdy i fałszu.
Autor: Bartłomiej Krężołek, z wykształcenia finansista, fotograf, artysta wizualny. Studiuje fotografię w Instytucie Twórczej Fotografii na Uniwersytecie Śląskim w Opawie, Republika Czeska.
Tytuł wystawy: F.O.R.M.Y.
Zestawy prac „F.O.R.M.Y.” to efekt poszukiwań i interpretacji fotograficznych, które od lat autorka prowadzi na kanwie naszego krajobrazu, przyrody ożywionej i nieożywionej. Skały i kamienie są zimne, bezduszne i martwe, czy aby na pewno? Ja osobiście znajduję w nich duszę, życie i piękno. Prace nie są dosłownym pokazywaniem naszej rzeczywistości, są bardziej jej metaforą. W obrazach tych znajduję piękno ziemi, piękno stworzenia(...) – Katarzyna Warańska
Autorka: Katarzyna Warańska, fotograf, architekt krajobrazu i wnętrz, społecznik, organizator, przyrodnik i podróżnik. Od 2011 roku członek Rzeszowskiego Stowarzyszenia Fotograficznego (RSF). W ramach jego działań wspiera m.in. Radę Artystyczną. Jest także organizatorem i opiekunem wystaw fotograficznych w Galerii Nierzeczywistej RSF. Organizuje wystawy, zaprasza Artystów, zajmuje się częścią wizerunkową i oprawą graficzną wernisaży. Członek Rzeszowskiej Akademii Fotografii, społecznik i współorganizator inicjatyw kulturalnych. Od 2013 roku posiada uprawnienia Instruktora Fotografii Krajoznawczej przy PTTK.
W fotografii skupia się głównie na szeroko rozumianym pejzażu i człowieku. Często za pomocą aparatu i obiektywu, bez pomocy zbędnych środków postprodukcji, kreuje krajobraz na wzór grafik, akwareli czy olejnych obrazów. Jej prace są minimalistyczne, czasem bardzo graficzne i czyste formą, innym razem bardzo malarskie pełne subtelnie dobranych kolorów. Za pomocą obrazu, wyraża siebie, swoje stany emocjonalne. Poszukuje napięć pomiędzy naturą a cywilizacją, człowiekiem a przyrodą. Ostatnio sięga także po tematy związane z dokumentem, reportażem. Jej fotografie zdobią ściany domów. Są także ilustracjami w powieściach, tomikach wierszy oraz zdobią okładki płyt czy wydawnictw. Uczestniczka wielu wystaw zbiorowych, 4 indywidualnych oraz kilkunastu pokonkursowych. Laureatka konkursów fotograficznych o zasięgu krajowym, jak i międzynarodowym.
Tytuł wystawy: ...inna suma wrażeń, inny charakter całości…
Pretekstem do powstania wystawy była wycieczka do Brukseli, gdzie łączą się wpływy nowoczesnej Europy. Autorka chciała to miejsce pokazać w zupełnie inny sposób i pobudzić do refleksji nad przestrzenią miast oraz wzmocnić wizerunek Brukseli jako miasta „anegdoty i eksperymentu”.
Autorka: Agnieszka Mazur, pedagog, logopeda, terapeuta dziecięco-młodzieżowy. Trener umiejętności psychospołecznych, koordynator działań edukacyjnych, profilaktycznych i rozwojowych dzieci, młodzieży i dorosłych. Oprócz fotografii jej pasja jest żużel i wędrówki po górach.
Wystawa czynna od 21 marca do 6 kwietnia 2019 roku. Galeria TCK, Rynek 5, Tarnów. Galeria czynna: poniedziałek-piątek w godz. 10.00-18.00, sobota w godz. 10.00-17.00. Bilety w cenie 3 zł i 2 zł (ulgowy). W soboty wstęp wolny.